Daha ayrıntılı bilgi için istasyon@tedu.edu.tr

Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı Araştırma Projesi

AB Sivil Toplum Sektörü Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı kapsamında, sivil toplum sektörünün sosyal girişimcilik potansiyelini ölçmeyi amaçlayan Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı projesi, Vehbi Koç Vakfı ve Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu koordinatörlüğünde yürütülüyor. Ortakları arasında İstasyonTEDÜ Sosyal İnovasyon Merkezi’nin de bulunduğu projenin 2 yıl sürmesi bekleniyor.

Sosyal girişim potansiyelini ve bu alandaki ihtiyaçları anlamak üzere; 2018 Aralık ayında Van, Gaziantep ve Samsun’da, 2019 Ocak ayında Kayseri ve Bursa’da, Şubat ayında ise Muğla’da sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları, girişim ve sosyal girişim ekosisteminden aktörlerle yüz yüze görüşmeler ve danışma atölyeleri düzenlendi. Proje boyunca yapılan saha çalışmaları doğrultusunda sosyal girişimcilik alanı hakkında kapsamlı bir ihtiyaç analizi raporu hazırlanacak.

Ortakları arasında Ashoka Türkiye, Sosyal İnovasyon İnisiyatifi Derneği, Sürdürülebilir Kalkınma için Yenilikçi Çözümler Derneği, Mozaik Foundation (Bosna Hersek) ve Social Enterprise UK (İngiltere)’nin de bulunduğu projenin diğer hedefleri şu şekilde:

-Sosyal girişimcilik alanında çalışan ve bu alanda kendini geliştirmek isteyenlere Koç Üniversitesi bünyesinde sosyal girişimcilik eğitimleri düzenlenecek. Ülke çapında eğitim verebilecek yeni eğitmenler yetiştirilecek.

-Türkiye’nin dört bir yanından gelen paydaşların diyalog kurup iş birliği fikirleri oluşturabileceği, alandaki en yeni gelişmelerden haberdar olabileceği, referans niteliğindeki bilgi kaynaklarına ulaşabileceği online bir platform oluşturulacak.

-Sosyal girişimcilerin yasal statülerini iyileştirmek amacıyla yasa koyucular, devlet kurumları, kalkınma ajansları ve ekosistem aktörleriyle bilgilendirici atölyeler ve yuvarlak masa toplantıları düzenlenecek.

-Sosyal girişimleri birbirleriyle, yatırımcılarla ve vatandaşlarla buluşturacak etkinliklerde başarılı sosyal girişimciler hikâyelerini aktarabilecek. Katılımcılara yabancı sosyal girişimlerle tanışma ve bağlantılarını güçlendirme imkânı da sunulacak.

Elde edilen veriler sonucu oluşturulacak Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı, sosyal girişimcilerin ve sosyal girişimci adaylarının güçlendirilmesi için destek mekanizmaları oluşturmayı hedefliyor. Bununla birlikte özel sektörün özellikle de finans kurumlarının ve kamu kurumlarının sosyal girişimcilik konusundaki farkındalıklarını artırarak, sosyal girişimlerin finansal ve finansal olmayan yatırımlara erişimini kolaylaştırmayı amaçlıyor.