Daha ayrıntılı bilgi için istasyon@tedu.edu.tr

Sosyal
Kuluçka

İstasyonTEDÜ toplumsal fayda odaklı çalışan, kar amacı gütmeyen ve sürdürülebilir bir model kurmayı hedefleyen aktörlere açık bir pilot Sosyal Kuluçka Programı yürütüyor.

Programda sosyal girişimcilere ve sosyal fayda odaklı aktörlere 12-18 ay aralığında iş geliştirme, arabuluculuk yapma, yer imkânı sağlama gibi çeşitli destekler veriliyor. Program farklı aşamalarda (fikir,uygulama,ölçeklenme) yer alan aktörlere finansal olmayan destek mekanizmalarının bir kombinasyonunu sunuyor.

Bireysel ya da ekip başvurularına yıl boyunca açık olan Sosyal Kuluçka Programı, Eylül 2016’dan bu yana farklı ihtiyaçlara yönelik özelleştirilmiş çözümler sunmayı hedefleyen bir kuluçka modeli olarak ekosistemdeki çeşitli aktörlere hizmet sağlıyor. Bu zamana kadar programa katılan 10 sosyal girişimin yanı sıra 70 sosyal fayda odaklı aktör/kurum bu hizmetlerle desteklendi.

Sosyal Kuluçka Programında yer almak için aşağıdaki butona tıklayarak ön başvuru formuna ulaşabilirsiniz.

Kuluçka Programı Ekipleri

“Türkiye’deki yaklaşık 60 bin ilk ve orta dereceli okulun her birinin, en az bir patenti (tasarım, faydalı model, marka, eser) olması için yola koyulmuş bir sosyal girişim. HOP’un amacı üretim kültürünü somut çıktılarla (yeni tescillerle) tabana yaymak ve çocukları, yaratıcılıklarının doruklarındayken üretim için yarıştırmaksızın cesaretlendirmek.”

“Geçim kaynakları sınırlı olan üretici grupları için bir kapasite geliştirme platformu olarak hedefimiz, kendi dışında gelişen sebeplerden ötürü geçimini sağlayamayan ve toplumsal yaşama katılamayan, temel üretim becerisine sahip; kadın, engelli, göçmen vb. bireylerin ve grupların topluma sosyal ve ekonomik katılımlarını kolaylaştırmak.”

Mezun Ekipler

“Amacımız, kamusal alanda cinsel tacize ve cinsel saldırıya maruz bırakılan veya tanık olanlara, yaşadıklarını anonim bir şekilde paylaşabilecekleri, psikolojik ve hukuksal destek konusunda rehberlik yapan dijital bir dayanışma ve açık veri platformu sağlamak.”

“Tiyatro’nun hikayesini anlatıyoruz.”  

 

“Yaygın bilinen yanlışlardan, sosyal medyanın gündemine oturan şüpheli bilgilere, medyanın gündeme getirdiği iddialardan, şehir efsanelerine birçok alanda doğrulama yaparak internet kullanıcılarının doğru bilgiye ulaşmasını sağlamak için çalışıyoruz.

Böylece birincil haber kaynağı olarak interneti kullanan yurttaşların ve sivil toplum örgütlerinin çevrimiçi platformlarda hangi bilginin doğru, hangisinin yanlış olduğunu öğrenmesini sağlıyoruz. Eleştirel düşünme alışkanlığını kazandırmayı ve yeni medya okuryazarlığını artırmayı amaçlıyoruz.”